З досвіду роботи

Слюсаренко Олени Володимирівни

з проблеми

"Формування здоров`язбережувальної компетентності

учнів початкових класів через використання інтерактивних технологій"

  «Турбота про здоров’я – це найважливіша праця вихователя.

   Від життєдіяльності, бадьорості дітей залежить їхнє духовне життя,

   світогляд, розумовий розвиток, міцність знань, віра у власні сили…» 

                                                                               В.Сухомлинський.

             Метою освітньої галузі нової реакції Державного стандарту початкової загальної освіти є формування здоров’язбережувальної компетентності шляхом набуття учнями навичок збереження, зміцнення, використання здоров’я та дбайливого ставлення до нього, розвитку особистої фізичної культури.

             Під поняттям здоров’язбережувальної компетентності слід розуміти характеристики властивостей учня, спрямовані на збереження фізичного, соціального, психічного та духовного здоров’я – свого та оточення. Воно передбачає наявність комплексу сформованих навичок, до яких належать:     

     1. Життєві навички, що сприяють фізичному здоров'ю:

• Навички раціонального харчування (дотримання режиму харчування; уміння складати харчовий раціон, враховуючи реальні можливості та користь для здоров'я).

• Навички рухової активності (виконання ранкової зарядки; регулярні заняття фізичною культурою, спортом, рухливими іграми, фізичною працею).

• Санітарно-гігієнічні навички (навички особистої гігієни; уміння виконувати гігієнічні процедури).

• Режим праці та відпочинку (вміння чергувати розумову та фізичну активність; уміння знаходити час для регулярного харчування й повноцінного відпочинку).

     2. Життєві навички, що сприяють соціальному здоров'ю:

• Навички ефективного спілкування (уміння слухати; уміння чітко висловлювати свої думки; уміння відкрито виражати свої почуття; адекватна реакція на критику; уміння просити про послугу або допомогу).

• Навички співчуття (уміння розуміти почуття; потреби і проблеми інших людей; уміння допомагати та підтримувати).

• Навички розв'язування конфліктів (уміння розрізняти конфлікти поглядів і конфлікти інтересів; уміння розв'язувати конфлікти поглядів на основі толерантності; уміння розв'язувати конфлікти інтересів за допомогою конструктивних переговорів).

• Навички поведінки в умовах тиску, погроз, дискримінації (навички впевненої (адекватної) поведінки; уміння обстоювати свою позицію та відмовлятися від небажаних пропозицій, зокрема й пов'язаних із залученням до куріння, вживання алкоголю, наркотичних речовин; уміння уникати небезпечних ситуацій і адекватно діяти при загрозі насилля).

• Навички спільної діяльності та співробітництва (уміння бути „членом команди”; уміння визнавати внесок інших у спільну роботу; уміння адекватно оцінювати свої здібності та свій внесок у спільну діяльність). 3. Життєві навички, що сприяють духовному та психічному здоров'ю:

• Самоусвідомлення та самооцінка (уміння усвідомлювати власну унікальність; позитивне ставлення до себе, інших людей, до життєвих перспектив; адекватна самооцінка: уміння реально оцінювати свої здібності й можливості, а також адекватно сприймати оцінки інших людей).

• Аналіз проблем і прийняття рішень (уміння визначати суть проблеми та причини її виникнення; здатність сформулювати декілька варіантів розв'язання проблеми; уміння передбачати наслідки кожного з варіантів для себе та інших людей; уміння оцінювати реальність кожного варіанта, враховуючи власні можливості та життєві обставини; здатність обирати оптимальні рішення).

• Визначення життєвих цілей та програм (уміння визначати життєві цілі, керуючись своїми потребами, нахилами, здібностями; уміння планувати свою діяльність, враховуючи аналіз можливостей і обставин; уміння визначати пріоритети й раціонально використовувати час).

• Навички самоконтролю (уміння правильно виражати свої почуття; уміння контролювати прояви гніву; уміння долати тривогу; уміння переживати невдачі; уміння раціонально планувати час).

• Мотивація успіху та тренування волі (віра в те, що ти є господарем свого життя; установка на успіх; уміння зосереджуватися на досягненні мети; розвиток наполегливості та працьовитості).

        Особливо важлива роль в організації збереження й зміцнення здоров’я дітей належить вчителю початкової школи, що зумовлено віковими особливостями молодших школярів. Дитина цього віку інтенсивно розвивається, організм, який формується занадто чутливий до будь – яких несприятливих зовнішніх факторів.

        Стержнем усієї педагогічної роботи у цьому напрямку вважаю особисте ставлення вчителя до збереження та зміцнення здоров’я у школярів і формування у них позитивної мотивації щодо здорового способу життя. Від вчителя залежить, чи впаде зерно турботи про своє здоров'я у душу дитини. І як зробити так, щоб це зерно проросло та в майбутньому дало щедрий врожай. Крокуючи в ногу із сучасністю я взяла собі за мету: «Вчити дітей бути здоровими душею і тілом, розкривати їм цінність здоров’я як найбільшого людського надбання». Сприяю формуванню в учнів свідомого ставлення до свого здоров’я, оволодіння основами здорового способу життя, навичками безпечної поведінки для здоров’я людини. Сприяю формуванню в учнів уявлень про загальнолюдські цінності (милосердя, співчуття, взаємодопомоги); уміння володіти навичками морально – етичної поведінки, безпеки життєдіяльності вдома, у школі, в громадських місцях.

       Навчальний день розпочинаємо з ранкової зарядки. Вся школа збирається разом та налагоджується на робочий лад, отримує позитивні емоції, які допомагають зробити робочий день кращим, а ще допомагають «зберегти» перший урок від ранкових пробуджень.

       Ранкова гімнастика проводиться під музику. Починається з ходьби. Комплекс ранкової гімнастики включає вправи для різних груп м’язів. Спочатку – для м’язів плечового пояса і рук – потягування, розведення рук в сторони, обертання перед грудьми. Потім вправи для тулуба й ніг – нахили, повороти,присідання. Закінчується ранкова гімнастика бігом або підскоками, що переходять у ходьбу.

      Перерви в нашій школі – це не просто відпочинок, вони мають свою тематику:

1) динамічна - вправи для зняття навантаження, які сприяють укріпленню м’язів, профілактики сколіозу; рухливі ігри в приміщені та на свіжому повітрі, формують навички фізичного та соціального здоров’я: рухомої активності та уміння бути «членом команди».

2) інтелектуальна - розвиток інтелектуальних здібностей, сприяння розвитку логічного мислення, уваги. Ігри «Чи знаєш ти?», «Світлофор», «Що зайве?» та ін.

3) гігієнічна - формування навичок особистої гігієни, профілактичні бесіди по запобіганню захворюваності «Хвороби брудних рук», «Поведінка в їдальні» та інші.

4) танцювальна – допомагає зняти втомленість, сприяє розвитку естетичних смаків.

       Згідно «Державних і санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів» для профілактики стомлюваності, порушення статури, зору учнів початкових класів необхідно через кожні 15 хвилин уроку проводити фізкультхвилинки та паузи.

       В своїй роботі використовую різноманітні фізкультхвилинки: руханки, дихальна, звукова та пальчикова гімнастика, гімнастика для очей, релаксаційні паузи (звуки музики у поєднанні зі звуками природи: спів пташок, шум води), кольоротерапія;

       Формування здоров’язбережувальної компетентності відбувається і на уроках.

        Третьокласники починають вивчати предмет «Я у світі» з теми «Людина». На уроці створюю проблемну ситуацію: що потрібно третьокласнику для успішного навчання в школі? Діти висловлюють свої міркування: це уважність, старанність, наполегливість, посидючість, бажання вчитися і, звичайно, здоров’я дитини. Наголошую, що іноді й дорослі забувають, що успіх у житті залежить не тільки від здібностей, старанності, міцних знань, а й від стану здоров’я людини. Адже слабке здоров’я може стати на заваді успішній кар’єрі. Діти роблять висновок, що на першому місці стоїть гарне самопочуття, висока працездатність, гарний настрій і допитливість, одним словом, здоров’я. Учні в парах опрацьовують вірш «Добра порада» і пояснюють, що треба робити , щоб добре вчитись:

Добре вчитись – це не значить,

Що не можна грати в м’ячик,

Що ховатись слід від мами

Із цікавими казками.

Все встигає той зробити,

хто уміє час цінити.

Висновок : дуже важливим є дотримання режиму дня.

      Як допомогти дитині увійти в цей великий світ, з усіма його проблемами і труднощами? Як навчити активно пізнавати світ і себе? ( Тема «Людина серед людей»). Щоб зрозуміти інших, треба навчитися розуміти себе. Тому увагу дитини спрямовую на власну особистість, допомагаю їй створити реальний образ свого «Я», вчу жити у злагоді із самим собою та толерантно ставитися до оточуючих. Дуже полюбляють мої учні гру «Чарівний стілець» Перед початком гри розповідаю дітям про якості «чарівного» стільця, про те, що той, хто сідає на нього, втрачає все негативне, у нього залишається тільки добре й красиве. Щоб побачити це, слід дивитися «зачарованими» очима на того, хто сидить на «чарівному» стільці. Також проводжу вправи «Лагідне слово» (діти стоять у колі і по черзі називають пестливі імена один одного) та «Комплімент»(діти стоять у колі і говорять один одному комплімент). Коли вивчаємо «Вимоги до товаришування», то проводжу гру «Стрілочка дружби». За лічилкою вибирають «стрілочку». Діти йдуть по колу й промовляють такі слова:

Ширше, ширше, ширше коло,

Друзі є у нас навколо.

Цей, цей, цей ,цей,

А найкращий друг – оцей!

Коли слова закінчили промовляти, всі зупиняються. Навпроти кого зупинилася рука дитини – «стрілочка», та дитина виходить на середину кола. Ці 2 дітей стають спинами один до одного. Діти в колі говорять слова: 1-2-3 -- голову поверни! Якщо ці 2 дітей повернули голову в одну сторону, то обнімаються і міняються місцями, а якщо в різні сторони – то потискають один одному руку і міняються місцями. Саме ці ігри допомагають дітям бути ввічливими, толерантними, дружелюбними, почуватися затишно.

      Використовую на уроках технологію «Переформування». Ця технологія незамінна під час вивчення тем «Людські чесноти», «Вимоги до товаришування». За допомогою цієї вправи діти переконуються, що будь-яка інформація, пройшовши через ряд людей, спотворюється до невпізнання. Так я привчаю учнів до розуміння складності людських стосунків, які в свою чергу впливають на здоров’я людей. Намагаюся довести дитині, що її люблять , поважають, турбуються про неї, що навколо неї – друзі, які завжди допоможуть і підтримають. Для цього використовую на уроках вправу «Незакінчене речення»:

« Сьогодні Максим найкраще…..»

«Я хочу подякувати Тетянці за…..»

« Я радію, коли ……..»

« Я сумую, коли…….»

«Я боюся, коли….»

«Я серджуся, коли….»

«Мені не подобається, коли….»

«Я хочу , щоб,……..»

«Я пишаюся тим, що ….»

         При вивченні теми «Сім’я» діти разом з батьками виготовляють газету «Тато, мама, я – здорова сім’я» . В газеті батьки і діти малюють і пишуть про сімейні традиції оздоровлення, розміщують родинні фотографії. Діти з охотою презентують газети на уроці. А виготовлення їх – це не тільки спільно проведений час, а й приємне й цікаве спілкування дітей і батьків, яке позитивно впливає на здоров’я членів родини. Вивчаючи тему «Правила життя в суспільстві», наголошую, що кожна дитина має право на життя. Ознайомлюю дітей зі словами матері Терези про життя. Проводжу вправу «Мозкова атака»: чому одні люди живуть довго, а інші – мало? Від чого це залежить? Учні висловлюють свої думки: спадкові хвороби, шкідливі звички, нещасні випадки, суїцид; роблять висновок, що життя людині дається один раз і саме від людини залежить , яким воно буде і скільки триватиме. Життя потрібно прожити , щоб не було соромно за прожиті роки і потрібно залишити після себе слід на землі. Намагаюсь донести до кожного учня, що здоров’я – це право, дане нам від народження. І це право, як багато інших прав людини, захищене державою. Діти в групах опрацьовують казку К. Ушинського «Умій почекати» і готують відповіді на запитання:

1) Назвати головних героїв казки.

2) Якою була Курочка? А Півник?

3) Чи вмів він користуватися своїм правом на здоров’я?

4) Від чого застерігає ця казка?

          Також аналогічну роботу можна провести над творами «Казка про вовченят»Н. Красоткіної, «Грип» Л. Гнатюк, «Малята, не бійтеся щеплення!» Д. Орлової «Коли очі блищать» В. Бутрім. Саме ці твори допомагають дитині зрозуміти, що потрібно берегти здоров’я, як діяти в ситуації , що загрожує здоров’ю та життю людини. Широко на уроках використовую рольові ігри, завдяки яким діти вчаться протистояти тиску, відмовлятися в небезпечних ситуаціях. Полюбляють діти й пошукові завдання: в яких казках порушено право на життя, на охорону здоров’я та на відпочинок і соціальний захист.

          Та основне, вважаю, що учні повинні зрозуміти , що вони мають право бути здоровими і жити щасливо у вільному від насильства світі. Вивчаючи тему «Людина і світ» ознайомлюю дітей з народними звичаями і традиціями та їхнім значенням для здоров’я людини. Вчу вивчати, знати і берегти традиції, обряди і звичаї так, як знали наші предки, щоб передати наступним поколінням. На уроці застосовую гру «Показуха». За допомогою жестів , рухів показати , які дії виконує український народ під час святкування народних свят. Учням потрібно назвати народне свято. Водохреща (купаються в ополонці), Івана Купала (стрибають через багаття), Вербна Неділя (б’ють вербовими гілочками) , Андрія (ворожать), Трійця (прикрашають зеленню хати), Різдво (колядують), Пасха (випікають паски, розфарбовують яйця). Також діти полюбляють готувати повідомлення про народне свято, про ігри своїх бабусь і дідусів, а потім розучують ці ігри й грають на свіжому повітрі.   

         Формування здоров’язбережувальної компетентності відбувається також на уроці «Основи здоров’я». Розроблено серію уроків з розділу «Фізична складова здоров’я». Завдання цих уроків сприяють розвитку компетентностей дбайливого ставлення до свого здоров’я, дотримання режиму дня; уміння складати харчовий раціон, враховуючи реальні можливості та користь для здоров'я; розвиток навички особистої гігієни. Практикую проведення таких ігор: «Намисто здоров’я» - роздаю учням кружечки-намистинки (це перлинки здоров’я). На кожній намистинці пропоную написати, як діти берегтимуть здоров’я, для чого це робитимуть. Коли всі перлинки будуть підписані, за допомогою голки нанизую намисто. Пропоную дітям одягти на себе намисто здоров’я, щоб завжди виконувати записані правила і бути здоровими. Практичні роботи проводжу в рольових іграх: «Будьмо знайомі!», «Сам собі лікар», «Помічники у домі», «Реклама і здоров´я». Це сприяє дітей більше берегти і зміцнювати своє здоров´я та здоров´я своїх близьких. Через практичні роботи, сюжетно – рольові ігри я виховую, навчаю, розвиваю дбайливе ставлення до свого здоров’я, прищеплюю навички правил особистої безпеки.

        Але просто неможливо залучити дитину до здорового способу життя тільки через уроки «Основи здоров'я» та «Я у світі». Сформованість потрібних навичок та умінь у молодших школярів потребує багаторазового повторення - це витікає з психологічних особливостей дитини. Цю проблему я вирішую шляхом інтеграції валеологічної тематики в зміст інших предметів.

        Так, на уроках читання використовую такі ігри: «Чарівний листочок», «Хто правильно закінчить прислів’я», «Я починаю, а ти закінчуєш», «Розумники», «Розмова по телефону»; на уроках математики розв’язуємо задачі на валеологічну тематику, «Цікавинки із торбинки».

        На уроках української мови практикую написання диктантів на валеологічні теми: «Як вирости здоровим», «І очі скажуть вам спасибі», «Твоя постава», «Мийся частіше», «Таємнича сила вогню». Проводжу ігри: «Закінчи речення» - я читаю початок речення, а діти придумують кінцівку. Наприклад, «Я вранці умиваюся для того, щоб …».

        На уроках природознавства доцільними використовую вправи, наприклад: «Асоціації», «Незавершене оповідання», «Незвичайна ситуація», «Дивна подорож» тощо. 

       Приділяю велику увагу формуванню здоров’язбережувальних компетентностей у виховній роботі. Впроваджую інтерактивні, нестандартні форми роботи. А саме: парну і групову роботи, дискусії, театралізації, дидактичні та сюжетно – рольові ігри: «Викликаємо служби 101, 102, 103, 104», «Будь щедрим з другом», «Як провідати хворого», «Займи своє місце», «Батьки і діти». Цікавими були виховні години: «Подорож до країни Здоров’я», «Дружба», «Подорож з Вітамінчиком». «Знай правила дорожнього руху». Проводжу бесіди «Як стати Нехворійком», «Здоров’я і хвороби». Особливо цікавою формою роботи при вивченні правил дорожнього руху є рухливі ігри. Це – ігри «Пішоходи й пасажири», «Естафета», «Регулювальник», «Веселі світлофори», «Господар перехрестя», «Знай своє місце» та інші. Позакласна робота є добрим помічником у реалізації багатьох навчальних і виховних завдань. У своїй роботі приділяю цьому багато часу, виховна робота допомагає досягти кращого засвоєння школярами досліджуваного на уроках матеріалу.

       Виховну роботу в класі я планую враховуючи сучасні вимоги до розвитку особистості дитини - розумної, творчої, активної. Засвоєння, збереження й розвиток традицій і звичаїв українців - важливий спосіб зміцнення національної свідомості. У народі є повір’я: той, хто забув звичаї своїх батьків, карається людьми й богом. Знання про свої родини охоплюють походження батьків, їх соціальний стан, місце й роль у сімейній ієрархії, сімейні зв’язки. Із цією метою вже з учнями 1 класу починаємо складати родинне дерево, діти вчаться розповідати про членів своєї родини. Ця робота цінна тим, що діти вивчають свій родовід. Я намагаюся підкреслити, що за давнім українським звичаєм неодмінно треба було знати про всю родину до 7-го коліна. З батьками дітей у мене склалися партнерські відносини. Вони моя надійна підтримка й опора. Проводжу дискусії, засідання «Круглих столів», обговорення. Батьки зацікавлені у зміцненні здоров’я своїх дітей, тому активно залучаються до різноманітних заходів по збереженню здоров’я дітей. Мною були проведені дискусії на теми: «Чим з того, що ви виховали у своїй дитині, ви можете пишатися?», «Які якості, на ваш погляд, повинні мати батьки, щоб правильно виховувати дітей?». Це все створює умови для зближення батьків класу.

       В класі постійно поновлюються стенди „Твоє здоров'я – у твоїх руках”, „Знай і застерігайся”, пам’ятки для учнів

       Для формування навичок співчуття, які сприяють соціальному здоров'ю (уміння розуміти почуття; потреби і проблеми інших людей; уміння допомагати та підтримувати) на всі шкільні та класні заходи залучаємо дітей з особливими освітніми потребами нашого класу, які навчаються за індивідуальною програмою Карнаш В. та Шуляк М.

       Треба відзначити, що дані медичних обстежень і моніторинг навчальних досягнень учнів засвідчили, формування здоров`язбережувальної компетентності учнів класу позитивно вплинуло на стан їхнього здоров’я і якість навчання в цілому.  Число хворих дітей зменшилось, а значить формування здоров`язбережувальної компетентності сприяє покращенню стану здоров’я учнів.

Але у процесі роботи постійно виникали різні проблеми та труднощі: - часто молодші школярі не вміють слухати інших, об’єктивно оцінювати їх думку, рішення. - труднощі в малих групах: лідери намагаються “тягнути” групу, а слабші учні відразу стають пасивними.

       Для подолання складності застосування інтерактивних технологій я ретельно аналізувала свою роботу. Мені вдалося за допомогою різних спостережень, ігор, форм спілкування як в урочний, так і позаурочній час здобути довіру дітей, встановити з ними контакт, зрозуміти їхні задуми, переживання. А це все допомагає знайти правильний підхід до кожної дитини. Але, на жаль, наприклад, бути «лідером» в групі навчилися не всі діти, тому що дитяча творчість заснована і на наслідуванні.

       Через актуальність проблеми, над якою працюю, мої виступи обговорюються на методичних об’єднаннях.

        В самоосвітній діяльності використовую не тільки фахову та спеціальну літературу, але велику увагу приділяю сучасним новітнім інформаційним технологіям. Як і всі інші педагоги, я багато працюю. Але на питання, що зроблено, чого я досягла мені важко було відповісти. Мабуть, не звертала уваги на результати своєї діяльності. З цього з’являлась нерішучість, невпевненість у своїх діях. Курси допомогли мені зосередитись на досягнутому, систематизувати накопичене, тим самим ліквідувати цю прогалину, а також дали мені багато в особистому розвитку. Мені здається, що я стала сильнішою, як особистість. Приємно було спілкуватися з людьми, які переймаються тими ж проблемами, що і ти. Розуміння того, що є однодумці, творчі і невгамовні вчителі, підбадьорює, заряджає енергією, з’являється бажання бути вчителем, який використовує передові технології. Крім того у мене з’явились нові цілі, які дозволять йти уперед, удосконалюючи професійні вміння.

      Підводячи підсумок, хочеться ще раз відзначити, що проаналізувавши свою роботу, знову переконалася в правильності вибору проблеми, над якою працюю. Наслідуючи, як аксіому, твердження видатного педагога В. О. Сухомлинського, що «турбота про здоров’я дітей – найважливіша праця вихователя», надіюся, що мої напрацювання допоможуть і іншим вчителям втілити ідеї здоров’язбереження, допоможуть сформувати здоров’язбережувальну компетентність молодших школярів.